2023 Zilhicce ayı ne zaman başlayacak? İşte Zilhicce ayı hakkında bilinmesi gerekenler

Zilhicce ayının başlama tarihi çok vatandaşın gündeminde yer alıyor. “Allah katında ibadet edilecek -sâlih amel işlenecek- günler içinde zilhiccenin birinci on gününden daha iyisi yoktur” Hadis-i Şerif’i ile vurgulanan Zilhicce orucunun tarihi merak konusu oldu. İşte, 2023 Zilhicce ayı ve bu ayın ibadetleri hakkında bilgiler…

ZİLHİCCE AYI NE VAKİT BAŞLAYACAK?

Hicri takvime nazaran yılın 12. ve son ayı olan Zilhicce ayı; 19 Haziran 2023 Pazartesi günü idrak edilecek. Kurban Bayramı da Zilhicce’nin 10’uncu günü başlaycak ve 4 gün sürecek?

ZİLHİCCE ORUCU NE VAKİT BAŞLAYACAK?

Zilhicce ayının birinci dokuz gününde oruç tutmak dini kaynaklarca tavsiye edilmiştir.

Zilhicce ayının 10. günü kurban bayramının birinci günü olarak idrak edilir.

HZ. Muhammed’in Zilhicce’nin birinci dokuz günü oruç tutmayı sürdürdüğü rivayet edildiği için zilhiccenin birinci dokuz gününün, yani kurban bayramından evvelki dokuz günün oruçlu geçirilmesi müstehaptır.

Fakat kasvete ve halsizliğe sebep olacağı gerekçesiyle, hacda olanların 9. günü (arefe günü) oruç tutması mekruh görülmüştür.

Peygamberimiz arefe gününün faziletine ait olarak “Arefe gününden daha çok Allah’ın cehennem ateşinden insanları âzat ettiği bir gün yoktur” buyurmuş , yeniden “Arefe günü tutulan orucun bundan evvel ve sonra birer yıllık günahları örteceği Allah’tan umulur” dedi i (Müslim, Sıyâm, 196-197) nakledilmiştir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir