Erdoğan: Dün bizimle uğraşanlar bugün iş birliği için kapımıza geliyor

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Silivri Doğal Gaz Depolama Tesisi Kapasite Artış Töreni’nde konuşuyor.

Erdoğan’ın konuşmasından başlıklar şöyle: 

“Silivri Yer Altı Doğal Gaz depolama tesisinin yeni fazıyla 4,6 milyar metreküpe ulaşan toplam kapasitenin ülke ve milletimize iyi olmasını diliyorum. Avrupa’daki en büyük yer altı depolama tesisi haline gelmiştir. Bu tesisi biz kurmuştuk. Tüm bu çalışmalarda kullanılan gereçler yerli ve ulusal olarak üretilmiş, böylelikle ülkemizin gaz depolama alanındaki teknoloji birikimine katkı sağlanmıştır. Tesis günlük 45 milyon metreküp enjeksiyon ve 75 milyon metreküp geri üretim kapasitesine sahiptir. Ülkemizin en ağır tüketim periyodunda bile talebin 4’te 1’ini tek başına karşılayabilecektir.

Ankara Tuzgölü’ndeki kapasite genişletme çalışmaları tamamlandığında orada da benzeri orana ulaşacağız. Silivri tesislerimizin yeni fazının hizmete girmesinde emeği geçen bakanlık, kurum, yüklenici firmaları tebrik ediyorum.

Ülkemizi doğal gaz keşfi ve işletmesi yanında depolaması alanında da en inançlı düzeye getirene kadar yatırımlarımız devam edecektir. Kısa ve orta vadede güç krizinin Avrupa’da yol açtığı meşakkatlerin ülkemizde yaşanmaması için her türlü önlemi almayı sürdüreceğiz.

Türkiye Yüzyılı ile milletimize gelecek vizyonu sunduk. Ülkemizi her alanda dünya ile rekabet edebilir düzeydeki gayelerimizi kamuoyuyla paylaştık. 20 yıla sığdırdığımız emeklerimizin meyvelerini toplamaya başlayarak ülkemizi en üst lige çıkaracağımız yeni bir periyoda giriyoruz. Hükümete geldiğimizde kısır hesapların, hengamelerin, krizlerin içinde sıkışıp kalan Türkiye vardı. Stratejik, beşeri potansiyeli bu sancılı tablo içinde adeta heba ediyorduk. Türkiye’nin istikametini inanç ve istikrar iklimine döndürecek ülkemizi bu girdaptan kurtardık. Birilerinin ısrarla değersizleştirmeye çalıştığı dev yatırımlarla iktisadımızı daima büyüttük.

Yatırımı, istihdamı, üretimi, ihracatı destekleyerek cari fazla yoluyla bu büyümeyi 85 milyonun tamamının hayatına yansıttık. Son periyotta maruz kaldığımız siyasi, toplumsal ve ekonomik taarruzlara karşı verdiğimiz çabayı iktisat programımızı daha güçlü hale getirerek tahkim ettik. Türkiye kendi vatandaş ve endüstrisine sunuğu güç ile dünyanın en büyük 17. arzını sunan ülkedir.

160 milyon ton muadil petrol güç arzımız var. Bunun 2021’de 51 milyar dolara yakın maddi kıymeti bu yıl 81 milyar dolara ulaşacak. Yerli ve yenilenebilir kurulu gücümüzü yüzde 65 düzeyine getirmemize karşın güçte önemli dışa bağlılık kelam bahsidir. Doğal gazda muhtaçlığı karşılamadan ülkemizi istek ettiğimiz kalkınma düzeyine çıkarabilmemiz mümkün değildir. Türkmenistan’daydık. Oradan ülkemize gerek doğal gaz gerekse güç naklini gerçekleştirmek üzere görüşmeler yaptık. Üçlü tepe yaptık. Hamdolsun ortamızda kararlılığımızı ortaya koyduk. Böylelikle nüfusumuzun yüzde 85’ine yakınını doğal gaza kavuşturduk. Dünyanın en geniş sondaj filosunu kurarak Karadeniz’de 540 milyar metreküplük ülkemizin en büyük doğal gaz rezervi keşfini yaptık. Bu doğal gazı ulusal şebekeye aktarmak için hummalı çalışma yapıyoruz. Yeni keşiflerin muştusunu paylaşmak için de çalışıyoruz. Petrolde de yeni sondajlar yapıyor, eski kuyuları tekrar denetim ederek üretime kazandırıyoruz. En kısa müddette günlük petrol üretimimizi 100 bin varile çıkarak akabinde daha büyük keşif ve üretimler için yolumuza devam edeceğiz.

Tüm bu gelişmelerin bir öbür sonucu da ülkemizin sahip olduğu 7 doğal Gaz boru sınırı, 4 LNG tesisi, 15 giriş noktası ve öbür avantajlarıyla dünyanın önde gelen güç ticaret merkezlerinden biri haline dönüşmesidir. Türk Akım projesiyle Bulgaristan, Yunanistan, Kuzey Makedonya, Sırbistan, Macaristan’a gazakışı sağlıyoruz. Saros’taki LNG tesisimizi hizmete açtığımızda bu alanda çok daha güçlü pozisyona geleceğiz. Hedefimiz ülkemizi en kısa müddette doğal gaz referans fiyatının oluştuğu global merkez haline dönüştürmektir. Putin’le değerli görüşmelerimiz oldu, adımlarımızı attık atıyoruz. Böylelikle özellik Trakya doğal gazda güçte bir hub haline gelecektir.

Türkiye’yi yeni yatırımlarla buluşturarak en büyük 10 ülkesi ortasındaki hak ettiğimiz yere adım adım ilerleyeceğiz. Dün bizimle uğraşanlar bugün iş birliği için kapımıza geliyor.”

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir