Erdoğan’ın sözleri dünyada böyle yankılandı… NATO için AB şartı

NATO Doruğu için Litvanya’ya giden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan havalimanında açıklamalarda bulundu.

Erdoğan, “50 yılı aşkın zamandır Avrupa Birliği kapısında bekletilen bir Türkiye var. Ve şu anda NATO üyesi ülkelerin çabucak hemen tamamı AB üyesidir. Türkiye’yi Avrupa Birliği kapısında 50 yılı aşkın vakittir bekleten bu ülkelere buradan sesleniyorum. Ancak tıpkı vakitte Vilnius’da da sesleneceğim. Evvel gelin Türkiye’nin Avrupa Birliği’nde önünü açın ondan sonra biz de Finlandiya ile ilgili nasıl onun önünü açtıysak, İsveç’in de önünü açalım” sözlerini kullandı.

Erdoğan’ın açıklamaları kısa müddette dünya gündemine birinci sıradan giriş yaptı.

CNN International ‘Erdoğan, İsveç’in NATO üyeliğini Türkiye’nin AB’ye girmesine bağlıyor’ başlığı ile okurlarının karşısına çıktı.

New York Times ‘Erdoğan, İsveç’in NATO Maksadını Desteklemeden Evvel AB’nin Türkiye’nin ‘Yolunu Açması’ Gerektiğini Söyledi’ dedi.

Euronews‘in başlığı ise ‘Erdoğan: AB Türkiye’ye ‘yol açarsa’ Ankara İsveç’in NATO üyeliğini onaylayabilir’ oldu.

Haberde ‘Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Avrupalıların Türkiye’nin AB üyelik maksadına “yol açması” halinde Ankara’nın İsveç’in NATO üyeliğini onaylayabileceğini söyledi’ denildi.

Rusya komşusu Finlandiya ve başka kuzey ülkesi İsveç’in NATO’ya üye olmaması konusunda uzun müddettir ikazlarda bulunuyor. Fakat Putin’in buyruğu ile Ukrayna’da başlayan savaş sonrası Moskova’nın planı tabiri caizse karşıt tepmiş durumda. Çünkü Ukrayna işgali sonrası iki ülke de NATO’ya üyelik müracaatında bulundu. İsveç’in tersine Türkiye’nin taleplerini karşılayan Finlandiya ittifaka üye oldu…

Katar merkezli Al Jazeera ‘Türk başkan, Ankara İsveç’in NATO üyelik maksadını onaylamadan evvel AB’nin Türkiye’nin bloğa iştirakinin önünü açması gerektiğini söyledi’ dedi.

AP bu gelişmeyi ‘Erdoğan, Avrupalıların Türkiye’nin AB üyeliğine ‘yol açması’ halinde Türkiye’nin İsveç’in NATO üyeliğini onaylayabileceğini söyledi’ başlığı ile abonelerine servis etti.

Global News ‘Erdoğan, İsveç’in NATO üyeliğini Türkiye’nin AB üyeliğine bağlıyor’ yorumunda bulundu.

Al Arabiya ‘Erdoğan: Türkiye AB üyeliği karşılığında İsveç’in NATO üyeliğini destekleyecek’ başlıklı haberinde şu tabirlere yer verdi;

‘Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Pazartesi günü yaptığı açıklamada , Avrupa Birliği’nin Ankara ile uzun müddettir askıya alınan üyelik müzakerelerine tekrar başlaması halinde İsveç’in NATO adaylığını destekleyeceğini söyledi.’

Alman DW ise ‘Erdoğan: İsveç’i NATO’da istiyorsanız Türkiye’yi AB’ye alın’ başlığını tercih etti.

 

 

 

 

 

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir