Güney Kore ve ABD’den “nükleer temelli” ittifak

Yonhap’ın haberine nazaran, Yoon, Seul Ulusal Mezarlığı’nda Kore Şehitlerini Anma Günü münasebetiyle yaptığı konuşmada, nisanda Biden ile imzaladığı Washington Deklarasyonu’na atıf yaparak ABD’nin nükleer silahlar dahil tüm askeri kapasitesiyle Güney Kore’yi savunmak için “genişletilmiş caydırıcılık” tedbirleri alma taahhüdünde bulunduğunu söyledi.

Güney Kore Devlet Başkanı Yoon Suk Yeol

Yoon, deklarasyonun imzalanması sonrası iki ülke bağlantılarını “nükleer temelli” bir ittifak olarak niteleyerek Güney Kore hükümetinin, Kuzey Kore’nin nükleer kapasiteyi artırma teşebbüslerine karşılık, ABD ile işbirliğini “hiç olmadığı kadar güçlü bir temele” oturtarak savunma yapacağını belirtti.

Nisanda iki ülke bağlantılarının 70. yıl dönümü nedeniyle Washington Deklarasyonu imzalanmıştı.

Deklarasyonda “Biden, ABD’nin Güney Kore’ye ve halkına olan bağlılığının kalıcı ve sağlam olduğunu ve Kuzey Kore’nin Güney Kore’ye karşı rastgele bir nükleer saldırısına süratli, ezici ve kararlı bir karşılıkla karşılık verileceğini yine teyit etti. Gelecekte ABD, nükleer balistik füze denizaltısının Güney Kore’ye yapacağı ziyaretteki üzere, stratejik varlıkların Kore Yarımadası’ndaki nizamlı görünürlüğünü daha da artıracak ve ordularımız ortasındaki uyumu genişletecek ve derinleştirecektir.” tabirlerine yer verilmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir