Putin’den Batı’ya gözdağı: F-16’lar da yanacak

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Cezayir Cumhurbaşkanı Abdülmecid Tebbun ile St. Petersburg Milletlerarası İktisat Forumu’nun ana oturumunda, The National Interest dergisi köşe müellifi Dmitriy Simes’ın sorularını yanıtladı.

Ukrayna’nın karşı atağa geçtikten sonra 186 tank kaybettiğini belirten Putin, “Ukrayna ordusu hücuma geçtikleri kimi bölgelerde savunmamızın birinci sınırına ulaşabildiler, kimilerinde bunu başaramadılar. Burada asıl mevzu stratejik rezervlerini kullanıyor olmaları fakat hiçbir bölgede amaçlarına ulaşamadılar.” diye konuştu.

Putin, Ukrayna’nın yakında kendi askeri ekipmanlarını kullanmayacağını belirterek, “Geriye hiç ekipmanları kalmayacak ve kullandıkları her şey yurt dışından gelecek. Bu biçimde çok uzun müddet savaşamazsınız.” görüşünü lisana getirdi.

Rus savunma endüstrisinde ise üretimin arttığına işaret eden Putin, “Geçen yıl boyunca askeri eserlerin üretimini 2,7 kat artırdık ve daha da artmaya devam ediyor. Kimi işletmeler gece gündüz çalışıyor.” tabirlerini kullandı.

“F-16’LAR DA LEOPARD TANKLARI ÜZERE YANACAK”

Putin, NATO’nun silah sevkiyatlarıyla Ukrayna’daki savaşa giderek daha fazla müdahil olduğunu lisana getirerek, “NATO alışılmış ki Ukrayna’daki savaşa dahil oluyor. Askeri teçhizat sevkiyatları geliyor, artık uçak sevkiyatı seçeneği düşünülüyor. (Ukrayna’da) Leopard tankları yanıyor, F-16’lar da Leopardlar üzere yanacak, buna hiç kuşku yok.” görüşünü paylaştı.

Ukrayna için F-16’ların öbür ülkelerde konuşlandırılması halinde buna da cevap vereceklerini belirten Putin, “(F-16) Kiev için Ukrayna dışındaki hava üslerinde konuşlandırılacak ve savaş operasyonlarında kullanılacaksa, onları nasıl ve nerede vuracağımızı göreceğiz.” dedi.

Rusya’nın Belarus’a taktik nükleer sevkiyatla ilgili çalışmada birinci kısmın tamamladığını anlatan Putin, “Rusya’nın nükleer silah kullanmasına gerek yok lakin teorik olarak devletin toprak bütünlüğü ve bağımsızlığı tehdit edildiğinde buna müsaade verilebilir.” değerlendirmesinde bulundu.

Putin, Rusya’nın NATO ülkelerinden daha fazla nükleer silaha sahip olduğunu kaydederek, “Bunu biliyorlar ve silahları azaltmak için müzakerelere başlamamızı söyleyip duruyorlar.” diye konuştu.

Moderatör Simes’ın, “Ukrayna idaresinde Naziler var.” telaffuzunun Batılı yöneticileri rahatsız etmesine ve Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy’nin Yahudi olması hakkında nasıl hissettiğine yönelik soruyu Putin, “Çocukluğumdan bu yana Yahudi arkadaşlarım var. Onlar Zelenskiy’nin Yahudi olmadığını söylüyorlar. Zelenskiy Musevilerin yüz karası.” diye yanıtladı.

Putin, oturumda Ukrayna’daki Babi Yar ve Volinya’daki Yahudi soykırımıyla ilgili görüntü gösterdi.

PUTİN ÜLKESİNİN EKONOMİSYLE İLGİLİ İYİMSER

Rus ekonomisindeki göstergelerin giderek daha fazla olumlu hale geldiğini anlatan Putin, şunları aktardı:

“Ekonomik büyümenin bu yıl yüzde 1,5 kadar, hatta yüzde 2’nin biraz altında olacağını düşünen uzmanlarla birebir fikirdeyim. Ülkemiz, dünyanın önde gelen ekonomileri ortasındaki yerini korumaktadır.”

Putin, Rusya’nın petrol ve doğal gaz dışı gelirlerini de artırdığına işaret ederek, “Bu yılın birinci 5 ayında petrol ve doğal gaz dışı gelirlerimiz yüzde 9,1 beklenenin hayli üzerinde büyüdü.” tabirini kullandı.

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ve OPEC dışı kimi üretici ülkelerden oluşan OPEC+ grubunca alınan petrol üretimi kısıntısı kararının siyasi olmadığını savunan Putin, “OPEC+ içinde üretimi kısmaya yönelik tüm kararlar apolitik niteliktedir. Ne Rusya’nın özel askeri operasyonuyla ne de öteki rastgele bir fırsatçı niyetle kontaklı değildir.” biçiminde konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir